طب سوزنی و درمان دیسک کمر | تأثیر، عوارض و هزینه

طب سوزنی یک شاخه از درمان‌های سنتی چینی است که طی آن سوزن‌هایی به باریکی یک تار مو به نقاط خاصی از بدن وارد می‌شوند.

طب سوزنی نمی‌تواند دیسک کمر را درمان کند، اما به طرز مؤثری درد و التهاب به وجود آمده در اثر بیرون زدگی دیسک کمر را کاهش داده و باعث افزایش گردش خون در ناحیه مد نظر می‌شود.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی در واقع از طریق وارد کردن سوزن‌های نازک به پوست در نقاط خاصی از بدن شما انجام می‌شود. ریشه اصلی این روش از کشور چین بوده و معمولاً به منظور کاهش درد استفاده می‌شود.

به طور کلی در طب سنتی کشور چین، روش درمانی طب سوزنی به عنوان روشی برای برقرار کردن تعادل جریان انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد که این جریان معروف به انرژی چی است. اعتقاد بر آن است که این انرژی از طریق مسیرهایی خاص در بدن جریان می‌یابند. پزشکان طب سوزنی معتقدند که با قرار گرفتن سوزن در این نقاط خاص، جریان انرژی در بدن دوباره متعادل می‌شود.

علاوه بر آن بسیاری از پزشکان از طب سوزنی به عنوان روشی برای تحریک اعصاب، ماهیچه‌ها و بافت‌های همبند استفاده می‌کنند. بسیاری از افراد معتقدند که تحریکات ناشی از طب سوزنی همچون مسکن طبیعی، موجب تقویت بدن شما می‌شود.

آیا طب سوزنی واقعاً می تواند فتق دیسک را درمان کند؟

مطالعات انجام گرفته در ژوئن ۲۰۱۸ مشخص کرد که طب سوزنی به عنوان روشی مؤثر برای درمان بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر عمل می‌کند.

این نکته را بدانید که طب سوزنی نمی‌تواند دیسک را به جای خود بازگرداند و این کار تنها با جراحی قابل انجام است. روش درمانی طب سوزنی باعث می‌شود که التهاب، درد و سایر علائم به طور مؤثر و ایمن کاهش یابد.

روش درمانی طب سوزنی می‌تواند درد حاد سیاتیک، گردن درد، درد شانه و کمر درد ناشی از جابه‌جایی دیسک‌ها را کاهش دهد و این روش در اکثر اوقات باعث کاهش فوری درد شدید می‌شود. علاوه بر آن به کاهش التهاب و تسریع در روند بهبود آسیب عصبی کمک می‌کند.

روش درمانی طب سوزنی تأثیر بسزایی در کاهش التهاب، آزاد‌ کردن رگ‌های خونی، برقراری تعادل در سیستم ایمنی و همچنین افزایش تعداد مویرگ‌های موضعی داشته است. به همین دلیل این روش می‌تواند موجب حرکت بهتر مفاصل و همچنین کاهش سفتی عضلانی و در نهایت باعث بهبود تورم و کبودی شود. (منبع)

طب سوزنی دیسک کمر چه زمانی توصیه نمی‌شود؟

در صورتی که بدن شما دچار اختلالاتی نظیر خونریزی به دلیل بیماری هموفیلی می‌شود و یا در حال مصرف داروهای ضد انعقاد هستید، بهتر است که قبل از انجام طب سوزنی با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین در صورتی که به فلز حساسیت دارید و یا در ناحیه‌ای که سوزن‌ها وارد بدن می‌‌شوند دچار عفونت شده‌اید، انجام طب سوزنی توصیه نمی‌شود.

طب سوزنی در دوران بارداری بی‌خطر است. با این وجود حتماً به پزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید، زیرا برخی از نواحی طب سوزنی را نمی‌توان به طور ایمن در دوران بارداری استفاده کرد.

نحوه انجام طب سوزنی برای دیسک کمر

سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی به نازکی مو هستند و اغلب مردم اطلاع داده‌اند در هنگام وارد کردن سوزن هیچ دردی را احساس ‌نمی‌کنند. به طور کلی این سوزن‌ها به نقطه‌ای وارد می‌شوند که فشار یا درد ایجاد نکنند. در هنگام  وارد شدن آنها ممکن است شما احساس گرمی و یا ورود جریان الکتریکی ملایمی را حس کنید. طبق گزارش برخی افراد، درمان طب سوزنی باعث می‌شود که احساس انرژی در داخل بدن جریان یافته و پس از آن احساس آرامش در بدن ایجاد شود. یک جلسه طب سوزنی ممکن است تا ۶۰ دقیقه طول بکشد، اگرچه برخی از جلسات ممکن است بسیار کوتاهتر باشند.

نقاط طب سوزنی برای درمان دیسک کمر

نقاط طب سوزنی برای دیسک کمر

نقطه UB23، منطقه کیدنی شو (Kidney Shu)، شن‌ شو (Shen Shu) که در فاصله تقریباً ۴ سانتی (۱.۵ cun) کنار سطح GV4 با L2 قرار دارد، از جمله مناطق انجام طب سوزنی هستند. این نقاط در درمان مشکلات کلیوی مؤثر هستند و تعادل یین و یان (yin & yang) را برقرار می‌کنند، موجب برطرف شدن رطوبت شده، خون رسانی به کلیه را تقویت و برای استخوان‌ها مفید هستند.

مناطق لایف گیت (Life Gate)، مینگ من (Ming Men) و GV4 که واقع بر روی L2 ستون فقرات هستند. انجام طب سوزنی در نقاط ذکر شده موجب تقویت انرژی چی در کلیه می‌شوند، استقامت کمر را تقویت، سرما را دفع و طبع مرطوب و سرد را خشک می‌کند. درمان طب سوزنی در این نقاط همراه با موکسای زنجبیل به خوبی کار می‌کند.

نقطه UB25، دا چانگ شو (Da Chang Shu)، لارج اینتستین شو (Large Intestine Shu) واقع در سطح جانبی و در فاصله تقریباً ۴ سانتی (۱.۵ cun) GV3 همراه با L4 قرار دارد. منطقه لارج اینتستین شو باعث می‌شود که انرژی چی جریان یابد و خون راکدی که باعث درد، آتروفی عضلانی، بی حسی و اختلال حرکتی کمر شده است را از بین می‌برد. انجام طب سوزنی در این ناحیه برای کمر مفید است و تورم را از بین می‌برد.

لامبر یانگ پس (Lombar Yang Pass)، یائویانگ گاون (Yao Yang Guan) و نقطه GV3  واقع در L4 بر روی ستون فقرات. به عنوان منطقه‌ای گرما بخش برای از بین بردن رطوبت و سردی و برای کمر درد استفاده می‌شود. نقطه GV3 برای درمان همان ناحیه مناسب بوده، در حالی که نقطه GV4 برای درمان کمر درد ناشی از عدم تعادل انرژی است. انجام طب سوزنی در این نقاط  در جاری شدن انرژی چی، درمان کلیه و مخصوصاً برای کمر دردی که درد آن به پا می‌رسد، مفید خواهد بود.

نقطه بند میدل (Bend Middle)، ویی ژونگ (Wei Zhong) و UB40 در بخش وسط حفره پوپلیتئال بین تاندون‌های عضله دوسر فموریس و نیمه تاندینوس قرار دارد. این بخش برای درمان مشکلات مربوط به کمر مناسب است و همچنین بر روی مجرای مثانه نیز اثرگذار است. رطوبت کانال مثانه را از بین برده، رکود خون را پاک می‌کند و به کمر، زانو، باسن و پاها نیز کمک کند.

در مجموع، هدف طب سوزنی و طب شرقی التیام دیسک و بازیابی عملکرد آن است.

مراقبت‌های بعد از انجام طب سوزنی برای دیسک کمر

کارهایی که تا بیست و چهار ساعت پس از جلسه درمانی طب سوزنی انجام می‌دهید می‌توانند در روند درمان شما تأثیر بگذارند. می‌توانید با استراحت کردن و همچنین گرم نگه داشتن بدن، نتایج بهبودی را افزایش دهید.

در نتیجه استراحت کردن و آرامش بعد از طب سوزنی بسیار ضروری است. لازم به ذکر است که نوشیدن آب فراوان، پرهیز از کافئین و الکل نیز برای بهبودی بسیار مهم است.

خطرات و عوارض استفاده از طب سوزنی برای فتق دیسک

اگر طب سوزنی را برای درمان خود انتخاب کرده‌اید، حتماً پزشک خود را با دقت انتخاب کنید. بهتر است که پزشک، پرستار یا فیزیوتراپیست انتخاب شده شما با طب سوزنی کاملاً آشنا بوده و مدرک خود را از جای معتبر گرفته باشد.

در صورتی که طب سوزنی توسط پزشک با مهارت انجام شود، بسیار ایمن و بدون عوارض خواهد بود. برخی از افراد عوارض جانبی خفیف و کوتاه مدتی را گزارش کرده‌اند که شامل موارد زیر می‌شود:

  • درد در ناحیه‌ای که سوزن‌ وارد پوست شده است.
  • ایجاد خونریزی یا کبودی در محلی که سوزن وارد شده است.
  • خواب آلودگی
  • احساس بیماری
  • سرگیجه یا ضعف
  • بدتر شدن علائم

هزینه طب سوزنی برای دیسک کمر

هزینه طب سوزنی برای دیسک کمر به شرایط هر فرد و تعداد درمان، تجربه و مهارت پزشک و مدت زمان هر جلسه درمانی دارد. برای اطلاع از مقدار دقیق آن می‌توانید در جلسه مشاوره با پزشک خود در این باره سوال کنید.

سوالات متداول

چگونه طب سوزنی دیسک کمر را در جای خود قرار می‌دهد؟

طب سوزنی هرگز نمی‌تواند دیسک را در جای خود قرار دهد و تنها با جراحی می‌توان این کار را انجام داد. درمان‌های دیگر به جز جراحی نیز به منظور بازگرداندن دیسک در جای خود مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، از طب سوزنی تنها برای درمان التهاب ایجاد شده در ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود. طب سوزنی التهابی که باعث درد شده است و سایر علائم را به طور مؤثر درمان می کند.

درمان دیسک کمر از طریق طب سوزنی برای چه مدت مؤثر است؟

اثر درمانی وابسته به شدت آسیب، سن بیمار و وضعیت عمومی بدن متغیر است.

برای درمان دیسک کمر به چند جلسه طب سوزنی نیاز دارید؟

طب سوزنی همچون استفاده از دارو و عمل‌های زیبایی به یکباره درمان نمی‌کند. برای استفاده حداکثری از درمان طب سوزنی، بهتر است که برنامه ریزی برای شرکت در جلسات منظم انجام گیرد. این جلسات درمانی را پزشک با توجه به شرایط شما تعیین می‌کند.

پس از یک دوره درمانی که در نتیجه آن میزان درد کاهش یافت، دفعات درمان به تدریج کمتر می‌شود تا زمانی که حضور در این جلسات هر چند هفته یک بار کافی باشد. سپس جلسات نهایی را می توان هر سه هفته تا یک ماه یک بار انجام داد.

اگر سوزن به عصب برخورد کند چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که سوزن به عصب، ماهیچه یا رگ خونی کوچک برخورد کند، ممکن است باعث ایجاد درد کم و یا متوسط شود؛ که مشکل زیادی ایجاد نمی کند. برخورد سوزن به سایر نقاط ممکن است موجب واکنش‌های قوی‌تری نظیر ایجاد درد مبهم یا احساس سوزن سوزن شدن ‌شود.

طب سوزنی در تسکین درد دیسک درمانگر است یا مسکن؟

نتایج نشان داده است که طب سوزنی به منظور کاهش درد فتق دیسک کمر موثر است و موجب بهبود میزان تحرک می‌شود. محققان دریافته‌اند بیمارانی که روش درمانی طب سوزنی را به صورت مداوم دریافت می‌کنند، در برابر بیمارانی که صرفاً مسکن دریافت می‌کنند، بیشتر بهبود یافته‌اند.

چرا کمر درد بعد از طب سوزنی بدتر می‌شود؟

در هنگام انجام طب سوزنی، جریان خون در مویرگ‌های آن منطقه به طور موقت افزایش می‌یابد. زمانی که به عنوان بخشی از روند بهبودی، سوزن وارد پوست می‌شود،‌ افزایش جریان خون می‌تواند ایجاد درد را به دنبال داشته باشد و این مشکل می‌تواند پس از برداشتن سوزن مدت زیادی طول بکشد.

طب سوزنی و درمان دیسک کمر
فهرست مطالب
مشاوره رایگان
×نوبت گیری در واتساپ