با طب سوزنی می‌توان آرتروز زانو را درمان کرد؟

آرتروز زانو یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به درد مزمن زانو است. این وضعیت باعث درد، التهاب و سفتی می‌شود و خم شدن و کشیدن زانو را سخت میکند. پزشکان در تلاش هستند تا از تجویز دارو به ویژه داروهای مخدر برای دردهای مزمن خودداری کنند. طبس سوزنی یکی از درمان‌هایی است که برای زانو درد ناشی از آرتروز توصیه می‌شود.

نحوه درمان آرتروز زانو با طب سوزنی

نحوه درمان آرتروز زانو با طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی مبتنی بر طب چینی است. در این روش پزشک از سوزن برای سوراخ کردن نواحی خاصی از پوست شما استفاده می‌کند. این نقاط خاص به کانال‌های انرژی در سراسر بدن وصل هستند.

هدف از درمان آرتروز با طب سوزنی تحریک جریان چی است. چی انرژی‌ای است که در سراسر بدن جریان دارد و در صورت متعادل شدن و رفع گرفتگی‌ها باعث سلامت بیمار می‌شود.

طب سوزنی با فعال کردن چند فرایند در بدن می‌تواند درد را کاهش دهد. به عنوان مثال مشخص شده است که طب سوزنی با افزایش جریان خون در مناطقی که سوزن وارد می‌شوند درد را کاهش می‌دهد یا درمان میکند. این سوزن‌ها با افزایش جریان خون می‌توانند یک واکنش التهابی در بدن ایجاد کنند و باعث ترشح مواد شیمیایی که احساس خوبی به بدن می‌دهند مانند دوپامین، سروتونین و اندروفین شوند. اندورفین آزاد شده پس از طب سوزنی ممکن است درد را کاهش دهد.

در سال‌های اخیر طب سوزنی با اثر درمانی خوب، کاربرد راحت، عوارض جانبی بسیار معدود و هزینه کم به یک درمان غیر دارویی محبوب تبدیل شده است و به طور گسترده در درمان KOA استفاده می‌شود.

درمان آرتروز زانو نیاز به کنترل علائم دارد. طب سوزنی برای تسکین درد و بهبود عملکرد مفصل زانو مفید است. طب سوزنی همچنین باعث ترمیم غضروف بیماران مبتلا به آرتروز می‌شود.

یک متخصص طب سوزنی می‌داند برای تسکین آرتروز زانو، سوزن‌ها را در چه قسمت‌هایی قرار دهد. نقاط سوزنی که گاهی اوقات به آنها نقاط فشار گفته می‌شوند می‌توانند پروگزیمال (نزدیک به زانو) یا دیستال (دور از زانو مانند دست) باشند.

تکنیک‌های مختلف طب سوزنی برای آرتروز زانو

طب سوزنی تکنیک‌های بسیار مختلفی دارد که سعی می‌کینم در ادامه به برخی از آنها اشاره کنیم.

طب سوزنی سنتی

طب سوزنی سنتی

این نوع طب سوزنی عملکردهای داخلی و خارجی بدن را از تمام نقاط مریدین بررسی می‌کند. در این روش با استفاده از شیوه‌های درمانی چین، بیماران یک برنامه درمانی بر اساس معاینه زبان دریافت می‌کنند. به طور کلی هدف درمان بهبود بخشی از بدن است مانند کاهش درد زانو.

طب سوزنی الکتریکی

طب سوزنی الکتریکی

این روش همراه با طب سوزنی استفاده می‌شود. در واقع دستگاه الکترو طب سوزنی به بالای سوزن‌های طب سوزنی وصل می‌شوند. سپس سوزن‌ها با جریان الکتریکی تحریک می‌شوند. بیمار گزگز خفیف را احساس می‌کند. این روش برای بسیاری از مشکلات مفید است.

موکسا باسشن و طب سوزنی

موکساباسشن و طب سوزنی

در این روش مقادیر بسیار کمی از یک گیاه به ته سوزن طب سوزنی وصل شده و روشن می‌شود. سپس این گیاه به آرامی می‌سوزد و این اثر گرمایی روی سوزن و ناحیه تحت درمان خواهد داشت.

درمان های حرارتی و طب سوزنی

درمان های حرارتی و طب سوزنی

لامپ‌های حرارتی اغلب روی سوزن‌های طب سوزنی قرار می‌گرند. این کار سوزن را گرم می‌کند و گرما به سمت پایین سوزن به نقطه طب سوزنی می‌رود که اثر درمانی قوی دارد. اکثر بیماران این درمان را بسیار لذت بخش می‌دانند و معتقدند فواید زیادی دارد.

چه کسانی نباید از تکینک‌های طب سوزنی استفاده کنند؟

اگر متخصص طب سوزنی باتجربه و ماهر باشد و از سوزن‌های استریل استفاده کند درمان بی خطری را تجربه خواهید کرد.

قبل از انجام طب سوزنی حتماً موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:

 • اختلال خونریزی. در صورت داشتن خونریزی یا مصرف داروهای رقیق کننده خون، احتمال افزایش خونریزی یا کبودی ناشی از سوزن‌ها وجود دارد.
 • استفاده از دستگاه تنظیم ضربان قلب. طب سوزنی که شامل پالاس‌های خفیف روی سوزن‌ها می‌شود، ممکن است در عملکرد دستگاه تنظیم ضربان قلب داخل بدن اختلال ایجاد کند.
 • بارداری. برخی از نقاط طب سوزنی باعث تحریک زایمان می‌شوند در نتیجه ممکن است باعث زایمان زود رس شود.

جلسه طب سوزنی برای آرتروز زانو چگونه است؟

اولین جلسه درمانی حدوداً ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. بیشتر این زمان صرف صحبت درباره علائم بیمار و نتایج حاصل از درمان می‌شود. شما باید از قبل با این روند و متخصص طب سوزنی خود آشنا شوید. جلسات بعدی معمولاً حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

پزشک برای شروع درمان نقاطی را با علائم شما مطابقت دارد را مشخص می‌کند. سوزن‌های استریل یک بار مصرف که حاوی هیچ دارویی نیستند حدود یک چهارم تا نیم اینچ در پوست شما وارد می‌شوند.

طب سوزنی معمولاً دردناک نیست، اما ممکن است هنگام وارد کردن سوزن‌ها احساس سوزش کنید. تعداد سوزن‌ها به شرایط شما و تکنیک مورد استفاده بستگی دارد.

مراقبت‌های لازم بعد از طب سوزنی آرتروز زانو

پس از درمان ممکن است فوراً متوجه نتایج نشوید به خصوص اگر یک بیماری مزمن داشته باشید. واکنش هر فردی به طب سوزنی متفاوت است و ممکن است چندین جلسه طول بکشد تا متوجه نتایج درمان شوید.

با وجود اینکه ممکن است پس از طب سوزنی هیچ محدودیت فیزیکی نداشته باشید، اما اگر تا پایان روز از فعالیت‌های پرفشار یا استرس زا دوری کنید احتمالاً نتایج بهتری خواهید داشت.

عوارض جانبی طب سوزنی

عوارض جانبی ناشی از طب سوزنی معمولاً جدی نیستند، اما بهتر است تا یک روز پس از درمان استراحت کنید و از مصرف موادی مانند کافئین و الکل خودداری کنید.

بیشترین عوارض جانبی گزارش شده شامل موارد زیر است:

 • سرگیجه
 • عفونت
 • خونریزی
 • واکنش های آلرژیک
 • احساس گزگز یا سوزش
 • اضطراب
 • تشنگی
 • تب

اگرچه طب سوزنی به طور کلی بی خطر است، اما در برخی موارد احتمال بروز عوارض جدی وجود دارد. این عوارض شامل آسیب اندام یا عصب و حتی شکستگی سوزن‌ها می‌شود.

هزینه طب سوزنی برای آرتروز زانو

هزینه‌ی طب سوزنی برای آرتروز زانو  به تکنیک و روش طب سوزنی، تجربه و مهارت متخصص طب سوزنی، تعداد جلسات درمان و مدت زمان هر جلسه بستگی دارد. برای اطلاع از مقدار دقیق آن می‌توانید پس از جلسه مشاوره از پزشک خود سوال کنید.

چه درمان‌های دیگری برای آرتروز زانو وجود دارند؟

رایج ترین راه برای درمان آرتروز زانو استفاده از داروهایی است که برای  کمک به کاهش درد و التهاب مناسب‌اند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) مانند ایبوپروفن برای این مشکل مناسب‌اند، اما استفاده مکرر از این داروها می‌تواند منجر به ناراحتی معده و حتی خونریزی شود.

سایر روش‌های درمانی که می‌توانند برای مدت طولانی تری آرتروز زانو را تسکین بخشند عبارتند از:

 • فیزیوتراپی
 • تزریق استروئید
 • تعویض زانو

سؤالات پرتکرار

برای درمان زانو درد به چند جلسه طب سوزنی نیاز دارید؟

بسته به تشخیص پزشک بین ۴ تا ۱۲ هفته درمان که هر جلسه بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد لازم است.

آیا طب سوزنی به غضروف زانو کمک می‌کند؟

طب سوزنی باعث ترمیم زانو در بیماران مبتلا به آرتروز زانو می‌شود. محققان با استفاده از ام آر آی اثرات درمانی طب سوزنی را مشخص کرده‌اند. طب سوزنی طی چهار هفته با موفقیت وضعیت غضروف را در ناحیه قدامی میانی و جانبی تیبیال زانو بهبود می‌بخشد.

نقطه طب سوزنی برای زانو درد کجاست؟

 • طحال۹ (SP-9): زیر نقطه داخلی زانو. به تسکین علائم درد زانو، درد آرتریت و حالت تهوع/استفراغ کمک می‌کند.
 • نحوه پیدا کردن آن: این نقطه در قسمت داخلی ساق پا، زیر کاسه زانو در حفره قرار دارد.
 • دستورالعمل: با انگشت شست فشار محکم و عمیق وارد کنید. روی پای دیگر هم تکرار کنید.

نشانه‌های عملکرد طب سوزنی چیست؟

سوزن‌های طب سوزنی بسیار نازک تر از سوزن‌های طبی هستند و توخالی نیستند. سوزن‌ها ممکن است برخی از مشکلات عضلانی مانند درد خفیف یا گزگز شوند. زمانی که احساس سنگینی یا بی حسی شدید می‌کنید باید به پزشک اطلاع دهید. این احساس معمولاً نشاندهنده موثر بودن درمان هستند.

بعد از طب سوزنی چه کارهایی را نباید انجام داد؟

شما باید از فعالیت‌های ورزشی پرفشار، کافئین، غذاهای ناسالم، الکل، دمای سرد، صفحه نمایش دیجیتال و در صورت امکان از قرار گرفتن موقعیت‌های استرس زا اجتناب کنید.

تحریک کدام نقاط طب سوزنی به غضروف سازی مفصل زانو کمک می‌کند؟

یک مطالعه نشان می‌دهد که چهار هفته طب سوزنی به طور موفقیت آمیزی وضعیت غضروف را در ناحیه قدامی میانی و جانبی تیبیال زانو بهبود می‌بخشد. نقاط طب سوزنی مورد استفاده در این مطالعه به شروع زیر بودند:

 • MN-LE16 Neixiyan (medial Xiyan)
 • ST35 Dubi (lateral Xiyan, Waixiyan)
 • EX-LE2 Heding
 • SP10 Xuehai
 • SP11 Jimen
 • ST34 Liangqiu
 • ST36 Zusanli

طب سوزنی برای درمان آرتروز زانو
فهرست مطالب
مشاوره رایگان
×نوبت گیری در واتساپ