شعبه اول: خیابان آزادی، تقاطع آذربایجان، روبروی مترو شادمان، ساختمان پزشکان فجر، طبقه اول

شعبه دوم: میدان شهدا، ابتدای خیابان پیروزی، پلاک 1164، طبقه فوقانی مرکز تصویربرداری نگار آزما

کلینیک طب فیزیکی دکتر ناصح یوسفی و دکتر کتایون مرادی

نوبت گیری 09039290599

کلینیک طب فیزیکی دکتر ناصح یوسفی و دکتر کتایون مرادی

تزریق اوزون به زانو: اوزون تراپی زانو برای درمان درد زانو

درد مفصل زانو چیزی بیش از یک مشکل آزاردهنده است. این درد می‌تواند تحرک شما را به شدت محدود کند و بر توانایی شما برای انجام هر کاری که می‌خواهید انجام دهید تأثیر بگذارد، به خصوص اگر درد زانو دارید. این به این دلیل است که زانوهای شما بیشتر وزن بدن شما را تحمل می‌کنند. با این حال، از آنجایی که زانو متشکل از شبکه‌ای از استخوان‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها و غضروف‌ها است، به راحتی می‌تواند آسیب دیده یا دچار آرتریت شود که باعث درد مزمن می‌شود. یک گزینه درمانی ایمن و در عین حال موثر برای این عارضه، اوزون تراپی است. در ادامه به معرفی این روش درمانی برای تسکین درد زانو میپردازیم.

چگونه اوزون تراپی درد زانو را تسکین می‌دهد؟

برای بیماران تقریباً در تمام سنین، تزریق گاز اوزون به زانو، درمانی طولانی مدت برای تسکین زانو درد بدون نیاز به جراحی را ارائه می‌دهد. اوزون تراپی زانو، درد را کاهش می‌دهد، اثرات محافظتی دارد و استرس اکسیداتیو را نیز کاهش می‌دهد، بنابراین به طور بالقوه جایگزینی برای جراحی یا سایر درمان‌های تهاجمی است. وقتی اوزون به مفصل تزریق می‌شود، می‌تواند ترمیم مفصل را تسریع کند، التهاب را کاهش دهد و ممکن است رشد غضروف جدید را نیز تقویت کند. از این درمان، هیچ عارضه یا عوارض جانبی جدی گزارش نشده است و به طور کلی، نتایج امیدوارکننده‌ای از اوزون تراپی در کاهش درد، بهبود عملکرد، افزایش عروق خونی و نیز افزایش ترمیم غضروف و استخوان بیماران مبتلا به آرتروز زانو نشان داده شده است.همچنین بی‌خطر بودن اوزون تراپی نیز ثابت شده است.

 علاوه بر این، اوزون دارای خواص درمانی زیر است:

 • اوزون، خواصی دارد که می‌تواند ایمنی بدن را افزایش دهد.
 • اوزون، سیستم ایمنی شما را با سیگنال دادن به مشکلی مانند بیماری تحریک کرده و آن را برای حمله تقویت می‌کند.
 • اوزون به رادیکال‌های آزاد در بدن شما متصل می‌شود، به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند و استرس اکسیداتیو را نیز کاهش می‌دهد. این استرس اکسیداتیو است که باعث بسیاری از بیماری‌ها در بدن ما می‌شود.
 • اوزون همچنین روند پیری را کند می‌کند؛ زیرا رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث آسیب در سطح سلولی شوند. اوزون تراپی، به عنوان یک درمان پزشکی احیا کننده بوده، توانایی کاهش یا توقف پیری را نیز دارد. این درمان، یکی از درمان‌های طبیعی ضد پیری می‌باشد.

کدام بیماری زانو را می‌توان با استفاده از اوزون تراپی زانو برطرف کرد؟

اوزون تراپی، علاوه بر تسکین درد مفاصل، بهبود عملکرد و تحرک، می‌تواند به طور ایمن و موفقیت‌آمیز بسیاری از بیماری‌‌های زانو را نیز درمان کند، از جمله:

 • زانو درد
 • زانو درد ناشی از آرتروز
 • آرتروز
 • مفاصل دژنراتیو (تحلیل‌رونده) زانو
 • آسیب‌های زانو
 • کشیدگی و رگ به رگ شدن زانو
 • اختلالات مفصل زانو

اوزون تراپی زانو چگونه انجام می‌شود؟

اوزون تراپی زانو چگونه انجام می‌شود؟

در این روش درمانی، خون بیمار گرفته شده و درمان انجام می‌شود. با این روش 50 تا 100 میلی‌لیتر خون از بیمار گرفته می‌شود و با اوزون مخلوط می‌گردد و سپس به زانوی بیمار تزریق می‌شود. اوزون با مواد خاصی که گلبول‌های قرمز و سفید را تشکیل می‌دهند، واکنش نشان داده و در نتیجه متابولیسم را افزایش می‌دهد. این خون فعال شده با استفاده از قطره چکان معمولی به بیمار بازگردانده می‌شود. بر خلاف جراحی و سایر درمان‌های تهاجمی، تزریق اوزون را می‌توان در یک محیط سرپایی انجام داد. نیازی به استراحت طولانی مدت از کار نیست و حتی نیازی به فیزیوتراپی نخواهید داشت. علاوه بر این، تزریق اوزون برای آرتروز زانو یک گزینه کم خطر است در حالی که میزان موفقیت بالایی دارد.

بهبودی پس از اوزون تراپی زانو

همانطور که اشاره کردیم، تزریق اوزون به زانو به صورت سرپایی انجام می‌شود و دوره نقاهت ندارد. بیماران می‌توانند بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند و نیازی به استراحت ندارند.

مطالعه علمی در حمایت از اوزون تراپی زانو

مطالعه علمی در حمایت از اوزون تراپی زانو

یک مطالعه علمی در سال 2017 منتشر شد که می‌توان آن را به صورت آنلاین در کتابخانه ملی پزشکی و مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده مطالعه کرد. این مطالعه با عنوان “اثر درمانی تزریق اوزون به زانو برای استئوآرتریت” است. این مطالعه پیامدهای مثبتی را برای بیماران مبتلا به استئوآرتریت یا همان آرتروز زانو توصیف می‌کند. در پایان این مطالعه نیز گفته شده است که: تزریق داخل مفصلی اوزون به همراه سلکوکسیب خوراکی و گلوکزامین، می‌تواند شدت درد را در بیماران مبتلا به استئوآرتریت خفیف تا متوسط ​​زانو (KOA) به میزان قابل توجهی کاهش دهد و وضعیت عملکردی آن‌ها را بهبود بخشد. این خبر خوبی برای مبتلایان به زانو درد است که به دنبال روشی ساده و ایمن برای رفع زانو درد مزمن خود هستند.

هزینه اوزون تراپی زانو

تعیین دقیق هزینه اوزون تراپی زانو دشوار است، زیرا به طور مستقیم به دستمزد پزشک، تجهیزاتی که استفاده می‌شود (ژنراتور اوزون، …)، محل کلینیک و تجربه پزشک بستگی دارد. شرکت‌های بیمه معمولا هزینه‌های اوزون تراپی زانو را پوشش نمی‌دهند ولی می‌توانید با شرکت بیمه خود تماس گرفته و جزئیات را جویا شوید.

خلاصه نکات

تزریق اوزون به ساختارهای بافت نرم زانو، مانند ماهیچه‌ها، تاندون‌ها ، رباط‌ها و همچنین مفاصل آرتروز زانو برای تسکین درد، ده‌ها سال است که در کلینیک‌های پزشکی در سراسر جهان استفاده می‌شود. این روش ایمن و غیرتهاجمی است و زمان کمی برای انجام آن لازم است. بدون عوارض جانبی، اوزون به عنوان یک عامل اکسید کننده قوی، بسته به غلظت مورد استفاده و همچنین اثر ضد التهابی است.

سوالات متداول

آیا اوزون تراپی زانو یک روش درمانی بی‌خطر است؟

با بکارگیری روش‌های صحیح و داشتن تخصص کافی، میزان عوارض اوزون تراپی بسیار نادر است (0.006%). همچنین هزاران مقاله در این زمینه منتشر شده است که می‌توانید به آن‌ها رجوع کنید.

اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی کاربرد اوزون در درمان عارضه‌های مختلف از جمله زانو درد است. در اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد اوزون تراپی بخوانید.

چه کسانی نمی‌توانند اوزون تراپی زانو انجام دهند؟

 • کسانی که کمبود آنزیم گلوکز-6-فسفات دهیدروژناز دارند.
 • کسانی که غده تیروئید پرکار دارند (پرکاری تیروئید)، در صورتی که هنوز کنترل نشده باشد.
 • سرطان خون (لوسمی)

چگونه تزریق اوزون به درد زانو کمک می‌کند؟

تزریق اوزون با کمک به ترمیم سلول‌های شما به درد زانو کمک می‌کند.

تزریق اوزون به زانو چگونه عمل می‌کند؟

اوزون را می‌توان از طریق تزریق به مفصل زانو وارد کرد. این کار می‌تواند به درد مفاصل و بهبود زخم کمک کند.

چه مدت طول می‌کشد تا تزریق اوزون به زانو عمل کند؟

برای اکثر بیماران، اوزون تراپی زانو یک دوره شش تا ده جلسه درمانی را به همراه دارد. به طور معمول، در سه یا چهار درمان اول، بهبودی در وضعیت خود خواهید دید.

آیا اوزون به آرتریت کمک می‌کند؟

تزریق اوزون به همراه سلکوکسیب خوراکی و گلوکزامین می‌تواند شدت درد را در بیماران مبتلا به استئوآرتریت خفیف تا متوسط ​​زانو به طور قابل توجهی کاهش دهد و وضعیت عملکردی آنها را بهبود بخشد. [منبع]

مقالات مرتبط