نوبت گیری 09039290599

اوزون تراپی: تزریق اوزون برای درد های دیسک و زانو

اوزون تراپی، به فرآیند تزریق گاز اوزون به بدن برای درمان بیماری یا زخم اشاره دارد. اوزون، گازی بی‌رنگ است که از سه اتم اکسیژن (O3) تشکیل شده است. در طب جایگزین، پزشکان اوزون تراپی، از اشکال گازی یا مایع اوزون برای درمان بیماری‌ها و به عنوان یک ضدعفونی‌کننده موضعی استفاده می‌کنند.

اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی، به شیوه‌های درمانی پزشکی اطلاق می‌شود که از گاز اوزون استفاده می‌کنند. گاز اوزون شکلی از اکسیژن است. این گاز بی‌رنگ از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. در اتمسفر فوقانی، لایه‌ای از گاز اوزون، از زمین در برابر اشعه UV  خورشید محافظت می‌کند. با این حال، در سطح زمین، اوزون یک آلاینده مضر هوا است. با این حال، برخی از محققان معتقدند که از این گاز می‌توان در درمان برخی بیماری‌ها استفاده کرد. به عنوان مثال، یک بررسی در سال 2011 نشان می‌دهد که اوزون درمانی موارد زیر را درمان می‌کند:

 • درمان آرتریت
 • ضدعفونی کردن زخم‌ها
 • فعال کردن سیستم ایمنی
 • درمان بیماری ایسکمیک قلب
 • درمان دژنراسیون ماکولا
 • درمان سرطان

اوزون تراپی چگونه عمل می‌کند؟

اوزون تراپی چگونه عمل می‌کند؟

اوزون تراپی، مواردی مانند سرعت متابولیسم را بهبود می‌بخشد و در نتیجه باعث کاهش ذخایر چربی، گلوکز، سطوح غیرطبیعی کلسترول و کبد چرب می‌شود. همچنین اکسیژن رسانی بافت را بهبود می‌بخشد و در نتیجه میزان اکسیژن تحویلی به میتوکندری را نیز تقویت می‌کند. اوزون تراپی، همچنین سیتوکین‌ها را افزایش می‌دهد، که به سیستم ایمنی اجازه می‌دهد تکثیر ویروس را کنترل کند، میکروب‌ها و سلول‌های سرطانی را بکشد. سیستم‌های آنتی اکسیدانی و عملکرد آن‌ها را در بدن افزایش می‌دهد و همچنین آسیب اکسیداتیو و التهاب را نیز کاهش می‌دهد. این روش، اثربخشی پرتودرمانی و شیمی درمانی را افزایش داده و عوارض جانبی آن‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

مزایای اوزون تراپی

اوزون تراپی بر روی سیستم‌های مختلف بدن شما تأثیر می‌گذارد، بسته به اینکه چگونه اوزون را دریافت می‌کنید.

برخی از مزایای اوزون تراپی عبارتند از:

 • تولید انرژی: دوزهای پایین لیپو پراکسید اوزون، به آرامی بر میتوکندری شما فشار می‌آورد و آن‌ها را در تولید انرژی، قوی‌تر و کارآمدتر می‌کند.
 • بهبود عملکرد مغز: لیپو پراکسیدها می‌توانند از سد خونی مغزی عبور کرده و به مغز شما برسند که غلظت زیادی از میتوکندری دارد. این می‌تواند خود بیانگر این باشد که چرا اوزون تراپی به افراد کمک می‌کند تا عملکرد مغز را پس از سکته بازیابی کنند. اوزون تراپی همچنین جریان خون به مغز را افزایش داده تا میتوکندری‌های موجود در آن جا را بیشتر تقویت کند. بعد از انجام اوزون تراپی بهبودی چشمگیر و تقریباً فوری در عملکرد مغز احساس خواهید کرد.
 • کاهش التهاب: عجیب به نظر می‌رسد که پر کردن بدن با رادیکال‌های آزاد التهاب را کاهش می‌دهد، اما این حقیقت دارد. راز آن هم، دریافت دوز مناسب است. سطوح پایین اوزون به سلول‌های شما فشار وارد می‌کند تا قوی‌تر شوند. آن‌ها “گلوتاتیون” و “سوپراکسید دیسموتاز”، دو تا از قوی‌ترین آنتی اکسیدان‌ها در بدن انسان را تولید می‌کنند. اوزون در سطوح پایین همچنین پروتئین‌های شوک حرارتی را فعال می‌کند، همان پروتئین‌های ضد التهابی که هنگام استفاده از سونا فعال می‌شوند.
 • بهبود سریع‌تر زخم: اوزون، بهبود زخم را تسریع می‌کند و به ویژه برای زخم‌های مزمن یا مقاوم به درمان مفید است.
 • اثرات ضد کپک، ضد باکتری، ضد میکروبی و ضد انگلی: اوزون تراپی به عنوان راهی برای استریل کردن آب آشامیدنی بود. محققان به سرعت متوجه شدند که این گاز همچنین عفونت‌های باکتریایی را درمان می‌کند، حتی زمانیکه باکتری‌ها به آنتی بیوتیک‌ها مقاوم هستند و نیز انگل‌ها را از بین می‌برد. اوزون به طور کامل، کپک‌های سمی و مایکوتوکسین‌ها را نیز از بین می‌برد.

اوزون تراپی چه بیماری‌هایی را می‌تواند درمان کند؟

فتق دیسک

گاز اکسیژن-اوزون، از طریق تزریق به دیسک بیرون‌زده باعث بهبود آن می‌شود. یک سوزن، ماده درمانی را مستقیماً به دیسک می‌رساند و حجم داخل دیسک را کاهش می‌دهد. این به دلیل اکسیداسیون پروتئوگلیکان‌ها است، که پروتئین‌هایی هستند که در مرکز ژل مانند دیسک (به نام هسته پالپوسوس) یافت می‌شوند. هنگامیکه حجم دیسک شما کاهش می‌یابد، فشار روی اعصاب نیز کاهش می‌یابد. همین امر به نوبه خود میزان درد شما را کاهش می‌دهد.

دیابت

اوزون تراپی در کاهش خطر عوارض دیابت نیز نویدبخش است. عوارض، اغلب ناشی از استرس اکسیداتیو در بدن است. تحقیقات سال 2018 نشان داد که اوزون ممکن است استرس اکسیداتیو را با فعال کردن سیستم ایمنی و آنتی اکسیدان بدن و نیز کاهش التهاب اصلاح کند.

اختلالات ایمنی

اوزون تراپی ممکن است برای افراد مبتلا به اختلالات ایمنی فوایدی داشته باشد؛ زیرا به نظر می‌رسد به تحریک سیستم ایمنی کمک می‌کند.

درمان آرتریت

آرتریت باعث التهاب، گرما، سفتی و درد در مفاصل آسیب‌دیده می‌شود. در حال حاضر یکی از مؤثرترین درمان‌ها اوزون تراپی است. این شیوه درمانی، به کاهش درد و التهاب کمک کرده و همچنین سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، که سه ویژگی آرتریت می‌باشند. علاوه بر این، هیچگونه عوارض جانبی ندارد و کیفیت زندگی بیمار را بهبود می‌بخشد.

ضدعفونی کردن زخم‌ها

زخم‌های مزمن، فشار قابل توجهی برای سیستم درمانی و بیمار ایجاد می‌کند. اوزون تراپی به عنوان یک درمان مؤثر برای زخم‌های مزمن، به طور بالقوه با ایجاد استرس اکسیداتیو خفیف یا ضدعفونی عمل می‌کند.

درمان بیماری ایسکمیک قلبی

اوزون تراپی، از قلب بیماران مبتلا به بیماری ایسکمیک قلبی محافظت کرده و برای مرحله حاد سکته و توانبخشی نیز مفید است.

درمان دژنراسیون ماکولا

برای ارزیابی اثر اوزون تراپی در بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن، مطالعه‌ای انجام شده است. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که اوزون تراپی می‌تواند یک گزینه درمانی ایمن و مؤثر برای بیماران پرخطر مبتلا به AMD (دژنراسیون ماکولا وابسته به سن) باشد و مجموعه‌ای از چنین درمان‌هایی می‌تواند سیر طبیعی این بیماری را بهبود بخشد. (منبع)

درمان سرطان

هیپوکسی تومور (وضعیتی که سلول‌های تومور دچار کمبود اکسیژن شده‌اند)، یک عامل نامطلوب برای شیمی درمانی و رادیوتراپی است. اوزون تراپی، یک شکل غیر متعارف پزشکی است که با موفقیت در درمان اختلالات ایسکمیک استفاده می‌شود. علیرغم اینکه اوزون تراپی در یک دوره بسیار کوتاه انجام می‌شود، اکسیژن رسانی را در اکثر هیپوکسیک تومورها نیز بهبود می‌بخشد.

چگونه برای اوزون تراپی آماده شویم؟

با پزشک خود در مورد بهترین راه برای آماده شدن برای درمان خود صحبت کنید. وی ممکن است با گرفتن خون از بدن شما، سپس مخلوط کردن آن با گاز اوزون و تزریق آن به بدن شما، اوزون تراپی را انجام دهد. اگر اوزون تراپی از طریق خون شما انجام می‌شود، با خواب کافی شب قبل و خوردن صبحانه سالم در آن روز، برای خون‌گیری خود آماده شوید. همچنین، مطمئن شوید که آب زیادی بنوشید.

در طی روند اوزون تراپی چه اتفاقی می‌افتد؟

روند اوزون تراپی

در طول درمان، پزشک خون بیمار (200 میلی‌لیتر) را از سیاهرگی که به یک لوله و بطری شیشه‌ای استریل متصل است، می‌گیرد. سپس، گاز اوزون از مولد اوزون (40 میکروگرم در میلی‌لیتر) از طریق لوله فشرده شده و با خون ترکیب می‌شود تا زمانیکه تحریک در گلبول‌های قرمز و خون یا پلاسما رخ دهد. خون درمان شده مجدداً به بدن تزریق می‌شود که به آن “1 پاس اوزون تراپی” می‌گویند.

روش‌های مختلفی برای دریافت اوزون تراپی وجود دارند. در این باب، پزشک شما با شما صحبت خواهد کرد.

سه شکل اصلی درمان با اوزون وجود دارند:

 • تزریق مستقیم به بافت: اگر برای مشکل یا زخم اندامتان، تحت اوزون تراپی قرار می‌گیرید، به احتمال زیاد گاز اوزون مستقیماً به بافت قسمت آسیب دیده بدن اعمال می‌شود. در این مرحله، گاز در یک پوشش محافظ به بدن تزریق می‌شود.
 • تزریق داخل وریدی: برای درمان اختلالات داخلی، مانند HIV، معمولاً گاز اوزون در خونی که از شما گرفته شده حل می‌شود. سپس خون با گاز محلول از طریق IV (وریدی) به شما تزریق می‌شود. شیوه داخل وریدی می‌تواند خطر ایجاد آمبولی از طریق تشکیل حباب‌های هوا را به همراه داشته باشد.
 • تزریق عضلانی: اوزون تراپی به صورت تزریق عضلانی نیز در دسترس است. برای این تزریق، گاز اوزون اغلب قبل از تزریق با اکسیژن مخلوط می‌شود.

عوارض اوزون تراپی

عوارض جانبی مرتبط با اوزون تراپی بسته به نوع درمانی که فرد تحت آن قرار می‌گیرد، می‌تواند متفاوت باشد. مردم هرگز نباید گاز اوزون را استنشاق کنند. اگر وارد دهان، بینی یا چشم شود، می‌تواند بسوزد و باعث سرفه، حالت تهوع، استفراغ یا سردرد شود. قرار گرفتن در معرض شدید این گاز می‌تواند منجر به عوارض تنفسی شود. افرادی که تحت اوزون تراپی قرار می‌گیرند، گاهی واکنش “هرکس هایمر” را تجربه می‌کنند. این می‌تواند باعث شود فرد علائمی شبیه آنفولانزا داشته باشد و در کوتاه مدت باعث بدتر شدن حال آن‌ها شود. برخی از روش‌های اوزون تراپی شامل دمیدن گاز در بدن است. اگر فردی اوزون را از طریق راست روده دریافت کند، ممکن است ناراحتی، گرفتگی و احساس نیاز به دفع گاز را تجربه کند. البته باید بدانید که همگی این‌ها عوارض موقتی هستند.

هزینه‌ها و پوشش بیمه

تخمین هزینه اوزون تراپی ممکن است دشوار باشد، زیرا درمان‌ها بر اساس شرایط پزشکی شما و مدت زمان درمان شما به صورت فردی تعیین می‌شوند. به علاوه، شرکت‌های بیمه معمولاً اوزون درمانی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

سؤالات متداول

آیا اوزون تراپی بی‌خطر است؟

هنگامیکه توسط پزشکان متخصص دارای گواهینامه اوزون/پرولوزون تراپی و به درستی انجام شود، روشی بسیار ایمن است و عوارض جانبی کمی دارد.

به چند جلسه درمانی اوزون تراپی نیاز دارم؟

تعداد و دفعات درمان، با شدت بیماری، سن و وضعیت کلی سلامتی شما مرتبط است. تعداد جلسات درمانی می‌تواند تا 20 بار باشد و دفعات آن می‌تواند به صورت روزانه تا چند بار در هفته باشد.

اوزون تراپی چه مواردی را درمان می‌کند؟

علاوه بر آرتریت، اوزون تراپی، طیف گسترده‌ای از شرایط و بیماری‌های رایج را درمان کرده و درد ناشی از آن‌ها را تسکین می‌دهد. نتیجه اصلی درمانی، بازسازی غضروفی است که مفاصل اصلی بدن مانند زانو، لگن و ستون فقرات را تحت فشار قرار می‌دهد.

اوزون تراپی در چه کشورهایی انجام می‌شود؟

اوزون تراپی، در آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلغارستان، کوبا، جمهوری چک، مکزیک، رومانی و روسیه به رسمیت شناخته شده است.

آیا هنگام دریافت اوزون تراپی باید رژیم غذایی خاصی داشته باشم؟

خوب است اوزون تراپی را با یک رژیم غذایی خاص که سم زدایی هم انجام می‌دهد، همراه کنید. غذاهایی باید میل کنید که شامل قند، نمک و روغن‌ کم باشد.

اوزون تراپی در چه شرایطی توصیه می‌شود؟

اوزون تراپی در درمان فتق دیسک و مشکلات ستون فقرات بسیار مفید است. علاوه بر این، به طور گسترده‌ای برای بیماران مبتلا به آرتریت استفاده می‌شود.

مقالات مرتبط

تماس با ما
×نوبت گیری در واتساپ