شعبه اول: خیابان آزادی، تقاطع آذربایجان، روبروی مترو شادمان، ساختمان پزشکان فجر، طبقه اول

شعبه دوم: میدان شهدا، ابتدای خیابان پیروزی، پلاک 1164، طبقه فوقانی مرکز تصویربرداری نگار آزما

کلینیک طب فیزیکی دکتر ناصح یوسفی و دکتر کتایون مرادی

نوبت گیری 09039290599

کلینیک طب فیزیکی دکتر ناصح یوسفی و دکتر کتایون مرادی

اسپاسم عضلات ستون فقرات

به انقباض غیرارادی و مداوم دردناک یک یا چند عضله ستون فقرات، اسپاسم عضلات پشت می گویند. اسپاسم عضلانی ستون فقرات ممکن است نشان دهنده مساله ای جدی باشد، مانند پارگی ریز در اطراف دیسک ستون فقرات که می‌تواند التهاب کافی برای ایجاد انقباض در عضلات را به وجود آورد. با این حال، در بیشتر موارد، اسپاسم عضلانی در پشت نشانه یک آسیب خفیف عضلانی، مانند رگ به رگ شدن است.  اسپاسم کمر معمولاً بدون جراحی قابل درمان است. اگر درد مربوط به مشکلات عصبی در ستون فقرات باشد، ممکن است برخی مداخلات پزشکی لازم باشد.

علل اسپاسم عضلات ستون فقرات


اسپاسم پشت می تواند نتیجه آسیب به عضلات، تاندون ها و رباط های پشت باشد یا می تواند به شرایط پزشکی جدی تری مربوط باشد. بلند کردن اجسام سنگین یکی از دلایل شایع اسپاسم کمر است.

علاوه بر بلند کردن اجسام سنگین، هر گونه فعالیتی که باعث فشار بیش از حد بر عضلات و رباط‌های کمر شود، می‌تواند باعث آسیب شود. ورزش‌هایی مانند فوتبال و گلف می‌توانند منجر به اسپاسم کمر شوند، زیرا در این ورزش ها پشت به طور ناگهانی و مکرر می چرخد.

عضلات شکم به حمایت از کمر کمک می کند. اگر عضلات شکم ضعیفی داشته باشید، ممکن است عضلات پشت شما آسیب پذیرتر باشند. ماهیچه های ضعیف یا خشک در کمر راحت تر از ماهیچه هایی که قوی تر و نرم تر هستند آسیب می بینند.

در صورت ابتلا به آرتروز یا پارگی دیسک در ستون فقرات، اسپاسم کمر ممکن است رخ دهد. آرتروز در ناحیه کمر می تواند به نخاع فشار وارد کند و ممکن است باعث درد در پشت و پاها شود. پارگی یا برآمدگی دیسک در مهره ها نیز ممکن است به عصب فشار وارد کند و منجر به کمردرد شود.

درمان اسپاسم عضلات ستون فقرات


اگر اسپاسم، بعد از آسیب یا فعالیتی که بر عضلات فشار وارد کرد شروع شد، سعی کنید کیسه آب گرم و یخ را به طور متناوب روی کمر خود قرار دهید. یخ به کاهش التهاب کمک می کند و گرما ممکن است به بهبود جریان خون کمک کند.

داروهایی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و شل کننده های عضلانی ممکن است به تسکین علائم در حین بهبودی عضلات کمک کنند. تحقیقات نشان می دهد که شل کننده های عضلانی باعث تسکین درد به طور قابل توجهی در اسپاسم های کوتاه مدت عضلانی می شوند.

تزریق یک داروی ضد التهابی (کورتیزون) نیز ممکن است کمک کند. اما هر دارویی عوارض جانبی بالقوه ای دارد. از پزشک خود در مورد خطرات و فواید این تزریق ها سوال کنید.

مراقبت های کایروپراکتیک ممکن است کمک کننده باشد، اما حتماً به پزشک مراجعه کنید تا ابتدا بیماری شما به درستی تشخیص داده شود. فیزیوتراپی تا زمانی که ماهیچه ها به اندازه کافی برای ورزش سالم شوند، برای کمک به تقویت عضلات پشت و شکم اغلب توصیه می شود.

پیشگیری از اسپاسم عضلات ستون فقرات


هرچه بهتر از عضلات ستون فقرات مراقبت کنید، خطر ابتلا به اسپاسم کمر کمتر می شود.

  • از دست دادن چند گرم چربی در صورت اضافه وزن به کاهش فشار روی ستون فقرات و مفاصل شما کمک می کند.
  • صاف ایستادن و پوشیدن کفش های پاشنه کوتاه به ایجاد ثبات و استحکام در ناحیه کمر کمک می کند.
  • فعالیت بدنی منظم، مانند تمرینات تقویتی برای کمر و شکم نیز به شما کمک می کند.
  • صرف زمان زیاد در رختخواب یا روی صندلی منجر به تشدید مشکلات کمر می شود.
  • اگر در حال حاضر فعالیت بدنی ندارید، قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک خود صحبت کنید.

مقالات مرتبط