شعبه اول: خیابان آزادی، تقاطع آذربایجان، روبروی مترو شادمان، ساختمان پزشکان فجر، طبقه اول

شعبه دوم: میدان شهدا، ابتدای خیابان پیروزی، پلاک 1164، طبقه فوقانی مرکز تصویربرداری نگار آزما

کلینیک طب فیزیکی دکتر ناصح یوسفی و دکتر کتایون مرادی

نوبت گیری 09039290599

کلینیک طب فیزیکی دکتر ناصح یوسفی و دکتر کتایون مرادی

تزریق اوزون به کمر: اوزون تراپی کمر برای درمان درد دیسک کمر و ستون فقرات

برای اکثریت افرادی که به دلایل متعددی اعم از آرتروز و بیرون‌زدگی دیسک دچار کمردرد هستند، عمل جراحی آخرین روش و گزینه درمانی محسوب می‌شود. با این حال، حتی انجام جراحی نیز در برخی موارد موجب تسکین درد شدید ناشی از این مشکلات کمر نمی‌شود. در سمت دیگر، تزریق استروئید اپیدورال (ESI) نیز یکی از گزینه‌های درمانی غیر جراحی استانداردی است که از حیث ایمنی بیمار، نگرانی‌هایی ایجاد می‌کند. اما خوشبختانه، امروزه یک روش نوین و بسیار محافظه کارانه برای درمان کمردرد به نام تزریق اوزون به کمر یا اوزون تراپی کمر در دسترس است که بویژه در موارد فتق دیسک کاربرد بسیار موثری دارد.

مزایای اوزون تراپی کمر

جدا از کوتاه‌تر شدن دوره نقاهت و عوارض کمتر این روش درمانی نسبت به عمل جراحی، سایر مزایای تزریق اوزون به کمر عبارتند از:

  • کم تهاجمی بودن روش درمانی
  • سرپایی بودن روش درمان
  • قابل انجام در مدت زمانی کوتاه
  • هزینه بسیار کمتر از عمل جراحی
  • بدون درد بودن روش درمانی

موارد استفاده از اوزون تراپی کمر

برای رفع انواع مشکلات و عارضه‌های مربوط به کمر می‌توان از اوزون تراپی کمر استفاده کرد. موارد زیر را می‌توان با تزریق اوزون به کمر تسکین داده یا درمان کرد:

کدام دسته از بیماران کاندیدای مناسبی برای اوزون تراپی هستند؟

کدام دسته از بیماران کاندیدای مناسبی برای اوزون تراپی هستند؟

اوزون تراپی کمر، روش درمانی مناسبی برای همه بیماران نیست. اگر دچار مشکلاتی از قبیل فلج پا، بی اختیاری ادراری (از دست دادن کنترل مثانه)، جراحی‌های دیسک یا فشردگی طناب نخاعی باشید، عمل جراحی گزینه درمانی بهتری برای شما خواهد بود. با اینکه هنوز اوزون تراپی کمر به عنوان روش درمانی قطعی کمردرد شناخته نمی‌شود اما داشتن یک جلسه مشاوره شفاف و صریح با پزشک به شما کمک می‌کند تا به درمانی قطعی و مناسب برای مشکل خود دسترسی داشته باشید. پزشک نیز تعیین خواهد کرد که آیا اوزون درمانی کمر یا هر روش درمانی دیگری برای تسکین کمردرد شما کارساز خواهد بود یا خیر.

اوزون تراپی کمر چگونه عمل می‌کند؟

در این روش کم تهاجمی، پزشک گاز اوزون را به درون دیسک آسیب دیده و عضلات اطراف دیسک تزریق می‌‌کند. این درمان بوسیله سوزن به طور مستقیم به داخل دیسک تزریق شده و حجم دیسک را کاهش می‌دهد. این اتفاق به دلیل اکسیداسیون پروتئوگلیکان‌ها رخ می‌دهد. در واقع پروتئوگلیکان‌ها، پروتئین‌هایی هستند که در مرکز ژل مانند دیسک (به نام هسته پالپوسوس) قرار دارند. با کاهش حجم دیسک، فشار روی آن نیز کاهش پیدا می‌کند که این امر می‌تواند از شدت کمر درد بیمار کم کند.(منبع)

آیا برای درمان کمر درد، اوزون تراپی روش درمانی بهتری نسبت به عمل جراحی است؟

آیا برای درمان کمر درد، اوزون تراپی روش درمانی بهتری نسبت به عمل جراحی است؟

به چند دلیل زیر، اوزون تراپی روش درمانی بهتری نسبت به عمل جراحی است:

  • این روش درمانی نوعی تزریق بوده و آسیب عمده‌ای به بدن نمی‌زند.
  • این روش درمانی هیچگونه تغییری در آناتومی بدن ایجاد نمی‌کند اما جراحی این تغییر را در آناتومی بدن ایجاد کرده و بازگشتی ندارد. تغییر آناتومی دیسک می‌تواند در آینده منجر به مشکلاتی نظیر تخریب سریع‌تر دیسک کمر شود.
  • اوزون تراپی بدون داشتن خطرات یا عوارض جانبی جراحی، فتق دیسک را به همان اندازه جراحی با موفقیت درمان می‌کند. علاوه‌براین، این روش سرپایی است.
  • تزریق اوزون به کمر موجب تغییر آناتومی نشده و به همین دلیل می‌توان در صورت نیاز، آن را با خیال آسوده تکرار کرد. با اینکه تکرار این درمان به دلیل موفقیت بالای آن بسیار غیر متداول است.

به چند جلسه اوزون تراپی نیاز خواهم داشت؟

معمولا بیماران به تنها یک جلسه اوزون تراپی کمر نیاز دارند. طبق تجربه‌های ما،‌ معمولا اکثریت بیماران پس از یک مرتبه تزریق اوزون، کاهش چشمگیر درد یا تسکین کامل کمر درد را تجربه می‌کنند. نتایج این روش درمانی طولانی مدت خواهد بود. اگر درمان اولیه موفقیت آمیز باشد،‌ پزشک می‌تواند با خیال راحت آن را تکرار کند. اگر نتایج درمان اولیه مثبت نباشد نیز نیازی به تکرار این روش درمانی نیست.

طول دوره نقاهت پس از اوزون تراپی کمر چقدر است؟

می‌توانید انتظار داشته باشید که دوره نقاهت شما بسیار کوتاه بوده و حتی گاها با این روش، به دوره نقاهت پس از درمان نیاز نداشته باشید چرا که این روش درمانی نوین هیچگونه عارضه جانبی قابل توجه یا عوارض طولانی مدتی در پی نخواهد داشت. پس از انجام عمل می‌توانید برای استراحت به منزل برگشته و از فردا نیز امورات روزمره خود را از سر بگیرید. اکثریت بیماران معمولا ۱ هفته پس از این درمان ورزش سبک را شروع میکنند و بعد از ۲ هفته نیز روال عادی ورزش خود را از سر می‌گیرند. ۲ هفته پس از درمان، یک جلسه ویزیت با پزشک خود برای ارزیابی نتایج خواهید داشت.

پرسش‌های متداول

آیا اوزون تراپی برای درمان کمردرد موثر است؟

طبق شواهد بالینی،‌ تزریق اوزون به کمر برای تسکین کمردرد مزمن در اکثریت موارد موثر است.

آیا اوزون تراپی موجب کاهش التهاب دیسک می‌شود؟

اوزون تراپی بوسیله کاهش سیتوکین‌های پیش التهابی و فعال سازی سایتوکین ضد التهابی IL-10 بطور موثری موجب کاهش التهاب می‌شود.

اثرگذاری اوزون تراپی کمر چقدر طول می‌کشد؟

در اکثریت بیماران، اوزون تراپی شامل یک دوره درمانی ۶ تا ۱۰ جلسه میشود. معمولا بعد از ۳ تا ۴ درمان اولیه متوجه بهبود وضعیت خود خواهید شد.

آیا اوزون تراپی کمر می‌تواند مضر یا خطرناک باشد؟

عوارض جانبی ناشی از این روش درمانی بسیار خفیف و جزئی هستند. با این حال، نباید اوزون را استنشاق کرده یا وارد دهان و بینی یا چشم شود چرا که میتواند باعث بروز سوزش، سرفه، حالت تهوع، استفراغ یا سردرد شود.

مقالات مرتبط