نوبت گیری 09039290599

انگشت ماشه ای

انگشت ماشه ای  یا تریگر فینگر به گیرافتادگی و قفل شدن انگشت در زمان خم و راست کردن گفته میشود. در این بیماری ضخیم شدگی و باریک شدگی نامتناسب غلاف مرتبط با تاندون های خم کننده انگشت های دست اتفاق می افتند.

احتمال درگیری انگشتان به صورت


انگشت شست 33درصد و انگشت حلقه27درصد شایع ترین مکانهای تحت تاثیر در بزرگسالان میباشد.   اما 90 درصد انگشت ماشه ای در اطفال، شست را درگیر میکند که در 25 درصد موارد دوطرفه است. تریگر فینگر اولیه شایع تر است در حالی که نوع ثانویه همراه با دیابت، آرتریت روماتویید، هایپوتیروییدی ، هیستوسیتوز ، آمیلوییدوز و نقرس میباشد. بروز آن در جمعیت عمومی 2 درصد است که در زنان و بیماران دیابتی و آرتریت روماتویید بیشتر است.

علائم


بیماران ممکن است در ابتدا کلیک یا گیر افتادگی در انگشت همراه با کاهش محدوده حرکت و یا قفل شدگی انگشت در زمان خم کردن را بیان کنند که برای غلبه بر آن نیاز به تلاش بیشتربه صورت فعال و یا با کمک دارند. با افزایش گرفتگی درد در محل بند اول انگشت ایجاد میشود، بعضی افراد تورم و سفتی صبحگاهی در انگشتان را ذکر میکنند.

درگیری چندین انگشت در آرتریت روماتویید و دیابت دیده میشود. ایجاد مشکل درحرکات ظریف شامل وارد کردن کلید در قفل، تایپ کردن و بستن دکمه تیشرت و مهارتهای حرکتی درشت شامل محدودیت در گرفتن فرمان و یا گرفتن وسایل در مراحم پیشرفته سخت می شود.

درمان


درمان

هدف درمان باز گرداندن حرکت طبیعی تاندون میباشد که میتواند از طریق درمان غیر جراحی به دست  آید. درمان غیر تهاجمی اولیه شامل اصلاح فعالیت ، تجهیزات تطابقی، داروهای ضد التهاب که از طریق خوراکی یا موضعی تجویز میشوند و اسپلینت یا آتل است.

تزریق کورتیکواستروئید در محل گیرافتادگی معمولا بر پایه شدت علایم میباشد، یعنی علایم شدیدتر پاسخ بهتری به تزریقات می دهند وفردی که نیاز دارد سریع به محل کار برگردد.

انواع مختلفی از اسپلینت یا اتل وجود دارند که مفصل ابتدای بند اول انگشت درگیر را در صفر درجه و یا در 10 الی 15 درجه خم همراه با آزاد بودن سایر مفاصل قرار میدهند و به مدت 6هفته به طور مداوم به کار میروند.

آتل منجر به کاهش زمان از دست رفتن کار میشود. آتل سفارشی بهتر از نوع پیش ساخته است و اجازه عملکرد بهتری در محل کار میدهد.

آتل

تزریق زمانی که علایم پایدار میماند و یا محدودیت عملکرد ایجاد می شود به صورت موضعی، کورتون همراه با بی حسی  نیازمند است. مراقبت‌های بعد از تزریق شامل استفاده ازآتل و محافظت  نسبی برای یک هفته می‌باشد. تزریق کورتون در افرادی که درگیری چندین انگشت دارند و یا طول مدت علایم بیشتر از چهار ماه است تاثیر کمتری دارد.

جراحی


افراد مبتلا به دیابت، روماتیسم مفصلی که درگیری چند مفصل و یا افراد جوان به نظر میرسد به جراحی بیشتر نیاز داشته باشند.

مقالات مرتبط

تماس با ما
×نوبت گیری در واتساپ